Ainavu arhitektūra – plāno vidi sev apkārt un ietaupi resursus!

ainavu arhitektūra

Dodoties ārpus mājas, mēs sev apkārt redzam dažādas ainavas – gan cilvēku, gan dabas veidotas. Lauku teritorijās biežāk noteikti būs iespējams baudīt skaistas viensētas, pļavas, mežus, upes, ezerus utt. savukārt pilsētā zaļo fonu nomaina ēkas, mašīnas un dažādi citi objekti. Laikam ejot, cilvēki ir iemācījušies veidot sev apkārt vidi, kas ir ne tikai skaista, bet arī gudri izplānota. Un to mums palīdz izdarīt ainavu arhitektūra.

Šīs nozares profesionāļu rokās ir iespēja pārveidot vidi, lai tā sniegtu ne tikai vizuālu baudījumu, bet arī kļūtu funkcionālāka. Piemēram, pateicoties prasmīgam un zinošam ainavu arhitektam, pilsētas iedzīvotāji var iegūt jaunu veloceliņu vai arī priecāties par skaistām puķudobēm, kas veidotas ne tikai tādēļ, lai “atdzīvinātu” teritorijas, bet arī papildinātu pilsētas tēlu.

Lūkojoties uz ainavu arhitektūru no globālā skatupunkta, der zināt, ka cilvēki, kas ar to nodarbojas, sniedz savu ieguldījumu klimata pārmaiņu ietekmes novēršanā. Taču, ja domājam lokāli, tad ainavu arhitektūra padara vidi pievilcīgāku, sakoptāku, pieejamu ikvienam, kā arī ļauj cilvēkiem ietaupīt līdzekļus.

Meklējot pieredzes bagātus un profesionālus ainavu arhitektus, der vērsties arhitekta Gundara Vīksnas birojā Liepājā, Dīķa ielā 11, kas jau vairāk nekā 24 gadus rūpējas par to, lai ne tikai liepājnieki, bet arī citu pilsētu un ciemu iedzīvotāji saņemtu kvalitatīvus ainavu arhitektu pakalpojumus. Kā paši profesionāļi atzīst – ainavu arhitektūra nav tikai teritorijas labiekārtošana. Tā ir kompleksa projektēšana.

Un patiesi – šīs profesijas pārstāvjiem ir jābūt daudzpusīgiem un jāspēj balansēt starp vairākiem elementiem – kad nepieciešams, ainavu arhitektam ir jāvelk kājās gumijas zābaki un jābrien mežā, bet, lai labāk izprastu objekta specifiku, viņam jābūt saskaņā ar dabu un jāpārzina tās īpatnības. Taču, kad nepieciešams par savu ideju pastāstīt kādam citam, ainavu arhitektūras pamatā ir arī spēja pārliecināt un izprast likumsakarības.

Ja jūs jautātu, kas ir neatņemama sastāvdaļa ainavu arhitekta ikdienā? Tas viennozīmīgi ir radošais lidojums. Tam ir jābūt, neatkarīgi no tā, vai projektēts tiek privātdārzs vai lieli publiski objekti. Ikvienā no šiem uzdevumiem ainavu arhitektūrai būs unikāla loma – tā pildīs konkrētas funkcijas. Piemēram, ja mēs salīdzinām, kā ainava tiek projektēta privātā piemājās teritorijā vai arī pilsētas parkā, ir saprotams, ka abiem objektiem nepieciešama atšķirīga pieeja.

Ainavu plānošana ir jāatstāj profesionālu arhitektu rokās. Tieši viņi ir tie, kuri no šķietami nepievilcīga zemes “pleķīša” spēj izveidot ko tādu, kas vēlāk var kļūt par iecienītāko atpūtas vietu vai arī apskates objektu.