Drošības pasākumi, kas jāievēro, ilgtoši braucot ar auto

nogurums pie stūresVai esi dzirdējis, ka ilgstoša auto vadīšana negatīvi ietekmē vadītāja smadzeņu darbību un reakcijas ātrumu? Pētījumi liecina, ka no ilgstošas sēdēšanas pie stūres cieš arī šofera sirds veselība. 

 

Ja gatavojies vairāk nekā divu stundu garam pārbraucienam ar savu transportlīdzekli, pievērs uzmanību dažu svarīgu drošības pasākumu izpildei un ievērošanai uz ceļa. 

Nogurums – būtiskākais risks

Pirmais un galvenais drošības pasākums, kuru noteikti būtu jāievēro, braucot ilgstoši, ir laika atvēlēšana pārtraukumiem. Pēc divu stundu gara brauciena ir jāsāk domāt par vismaz desmit minūšu garu atpūtu. 

 

Visdrošāk, protams, ir apstāties autostāvvietās vai tam paredzētajos laukumos pie degvielas uzpildes stacijām. Ja vadītājs sāk just, ka nogurums ir pārāk liels un vairs nespēj nodrošinat pilnīgu uzmanība ceļam, transportlīdzekli drīkst novietot arī galvenā ceļa malā. 

 

Šajā gadījumā šoferim ir jāieslēdz avārijas gaismas, jānovieto brīdinājuma trijstūris un jāizkāpj no braucamrīka. Velti dažas minūtes, lai ieelpotu svaigu gaisu un droši varētu doties tālāk.

 

Regulāri pārtraukumi

Jo garāks ir Tavs pārbrauciens, jo vairāk atelpas brīžiu Tev ir nepieciešams. Pievērs uzmanību atpūtas brīžu regularitātei. Ieteicams paņemt pauzi no braukšanas ik pēc divām stundām. 

 

Vadītāji mēdz bezatbildīgi ignorēt bīstamās noguruma pazīmes. Nekādā gadījumā neatliec pārtraukumu, ja sāc justies noguris. Atceries, ka aizmigt pie stūres ir vieglāk nekā Tu domā. Arī vienas sekundes ilgs miegs pie stūres var izraisīt neatgriezeniskas sekas.  

 

Pievērs uzmanību organismam

Satiksmes negadījumi nereti tiek izraisīti tieši vadītāja noguruma dēļ. Lai Tavs organisms spētu pilnīgi funkcionēt, tam ir nepieciešams miegs. Tādas pazīmes kā žāvāšanās un acu nogurums, jau ir uzskatamās par bīstamām. Nekādā gadījumā nepaļaujies uz domu, ka Tavi mēģinājumi vienkārši neļaut acīm aizkrist, aizdzīs nogurumu un miegu. 

Lai kaut nedaudz atjaunotu modrību, regulāri padzeries ūdeni un apstājies drošā vietā, lai iestiprinātos ar kādu našķi. Tava žokļa kustība palīdzēs organismam pamosties un Tu būsi spējīgs doties tālāk. 

 

gari braucieni

Samazini ātrumu

Nelielas pauzes ieturēšana noteikti nenozīmē, ka vari lielā ātrumā traukties tālāk. Pārlieku liels ātrums ir bīstams jebkurā situācijā. Nogurušam šoferim tas kļūst simtreiz bīstamāks nekā parasti. Pat pārvietojoties gaišā dienas laikā, nogurums un ātrums nav savienojami. Tu nespēsi atbilstoši un pietiekami ātri reaģēt uz jebkura pēkšņa šķēršļa parādīšanos uz ceļa.

 

Ilgstoši vadot auto tumšajā diennakts laikā, satiksmes negadījumu iespējamība  automātiski paaugstinās. Samazini ātrumu laicīgi. Labāk nonākt gala punktā mazliet vēlāk nekā nenonākt tur vispār. 

 

Ergonomikas principi

Lai pēc ilgstošas braukšanas auto vadīšana nekļūtu apgrūtinoša, centies ievērot dažus vienkāršus ergonomikas principus. 

 

Brauc ar taisnu muguru

Pareizs mugurkaula stāvoklis uzlabos Tavu auto vadīšanas spēju ilgtermiņā. Ilgstosi sēžot ar saliektu muguru, Tavas spējas vadīt transportlīdzekli tikai pasliktinās un ietekmē satiksmes drošību kopumā. 

Tavai mugurai ir jābūt cieši piekļautai krēsla atzveltnei. Šādā pozā Tavs acu skatiens būs vērsts taisni uz priekšu, galva nebūs pārmērīgi jāgroza, lai pārredzētu situāciju uz ceļa. Pareizi sēžot, arī Tavas rokas būs novietas auto stūrei atbilstošā līmenī. Tas palīdzēs rokām nenogurt un ērti veikt visas nepieciešamās darbības. 

Autovadītāji reti mēdz pievērst uzmanību ergonomikai, bet vadot transportlīdzekli ilgstoši, tas būtu ļoti ieteicams un nāks tikai par labu Tavai drošībai. 

 

Secinājumi

Nogurums ir lielākais šoferu ienaidnieks. Ievērojot visus augstāk uzskaitītos drošības pasākumus, Tava un citu satiksmes dalībnieku drošība noteikti nebūs apdraudēta. 

 

Atceries, ka atpūties un reaģēt spējīgs auto vadītājs ir galvenais drošības priekšnoteikums gariem un ilgstošiem pārbraucieniem. Esi atbildīgs šoferis, nesēdies pie spēkrata stūres noguris un iegaumē –  satiksmes nelaimes gadījuma situācijā, Tava OCTA polise segs trešajai personai radītos zaudējumus!